Πρώτη ήττα για την ΑΕ Πεντέλης στην Αταλάντη

2016-11-14 18:30

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Λοκρός Αταλάντης καθώς έβαλε φρένο στο νικηφόρο σερί της Πεντέλης, επικρατώντας με σκορ 71-66 στην παράταση, με την κανονική περίοδο του παιχνιδιού να λήγει 57-57. Αν και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπαίνοντας δυνατά στην επανάληψη κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με τον Ρουμελιώτη να έχει την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην Πεύκη, όμως αστόχησε σε τρίποντο στέλνοντας την αναμέτρηση στην παράταση. Εκεί ο Λοκρός φάνηκε ότι το ήθελε περισσότερο γι’ αυτό και πανηγύρισε στο τέλος τη νίκη.

Λοκρός Αταλάντης - ΑΕ Πεντέλης 71-66
Δεκάλεπτα: 11-18, 27-32, 46-44, 57-57, 71-66
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης, Καμήτσος
Λοκρός (Ζαρονικόλας): Ρούζιος 7, Ρουμελιώτης 13, Κοσμετάτος 4, Ντέντα, Νικολάου, Μπολμάτης 4(1), Αν. Μάτος 23(1), Αγ. Μάτος 13(2), Θώδος, Σμάγκιν 7.
ΑΕ Πεντέλης (Χαρτοματσίδης): Κέκης 2, Γρατσιάτος 13(1), Αποστολόπουλος 22(5), Πορτελάνος, Κωνσταντάκος, Καλογερόπουλος 17, Μπίγγος 5(1), Σαλτουρίδης 2, Μαλούκος 5.

Οι ομάδες με (**) ξεκίνησαν από το -1

Επόμενη αγωνιστική στις 20 Νοεμβρίου εντός έδρας με αντίπαλο την ομάδα του Διαγόρα Δρυοπιδέων.