ΚΑΟ Μελισσίων άνδρες-Μεγάλη νίκη στον Γέρακα

2016-11-09 11:47

Για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ η ανδρική μας ομάδα κατέκτησε μιά δύσκολη και σημαντική εκτός έδρας νίκη επικρατώντας με 77-75 του Κρόνου Γέρακα παίρνοντας άτυπη ρεβανς για τον περσινό τελικό του υπερπρωταθλητή της Β' ΕΣΚΑ. Μετά τη νίκη αυτή, η ομάδα μας έφτασε τους 11 βαθμούς έχοντας 5 νίκες σε 6 αγώνες και μοιράζεται τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία μαζί με τον Ηλυσιακό και την Νέα Ιωνία, έναν βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο Ιωνικό ΝΦ ο οποίος συνεχίζει και οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος αήττητος έχοντας ρεκόρ 6-0.

Πρώτος σκόρερ για τους "πορτοκαλί" ο Παντελής Καλογερόπουλος με 15 πόντους (4 τρίποντα) και ο Γιώργος Τύρλας τον ακολούθησε με 13, ενώ για την ομάδα του Γέρακα ξεχώρισαν οι Ασημένιος με 22 πόντους και Τριχιάς με 15 (2 τρίποντα).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με άμυνα ζώνης, αλλά η ομάδα μας δεν αντιμετώπισε προβλήματα και προηγήθηκε γρήγορα με 5-15. Στη συνέχεια ο Κρόνος Γέρακα ισορρόπησε και "τρέχοντας" ένα σερί 8-0 μείωσε σε 13-15 για να τελειώσει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με την ομάδα μας να προηγείται με 17-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας πάτησε το γκάζι και ξέφυγε στο σκορ ανεβάζοντας τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 πόντους με τον Κυπαρίση να σημειώνει στο 15' το 23-34 και τον Καλογερόπουλο, με σουτ τριών πόντων, να σημειώνει στο 18' το 29-43 ανεβάζοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή (14 πόντοι). Οι γηπεδούχοι μείωσαν με δύο συνεχόμενα καλάθια για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με την ομάδα μας μπροστά με σκόρ 33-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και σε συνδιασμό με τα πολλά αμυντικά ριμπάουντ που χάθηκαν, μείωσαν γρήγορα με τον Ασημένιο να φέρνει τη διαφορά στους 4 πόντους (44-48 στο 26'). Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Κυπαρίση έδωσαν ξανά έναν αέρα 9 πόντων στην ομάδα μας (44-53 στο 27'), η οποία όμως δεν μπόρεσε να αυξήσει την διαφορά αφού είχε 7 συνεχόμενες άστοχες βολές και η τρίτη περίοδος τελείωσε με σκορ 48-55.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό με τους γηπεδούχους να αυξάνουν την πίεση και να προσπαθούν να περάσουν μπροστά, χωρίς όμως να τα καταφέρνουν με τον Τσέλιο να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση στο διάστημα αυτό πετυχαίνοντας 10 πόντους και συντηρώντας το προβάδισμα για την ομάδα μας. Ο Γέρακας με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τριχιά μείωσε σε 56-57 στο 34', αλλά με συνεχόμενα καλάθια του Τσέλιου και 3 εύστοχες βολές του Τζωρτζόπουλου η διαφορά πήγε ξανά στους 6 πόντους (62-68 στο 37'). Στα τελευταία 2 λεπτά οι γηπεδούχοι με συνεχόμενα φάουλ έστειλαν την ομάδα μας στη γραμμή των βολών. Η ομάδα μας πετυχαίνοντας 5 από τις 8 βολές κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη με τον Τζωρτζόπουλο να σημειώνει το 73-77 με έυστοχη βολή και τον Κολώκα με δύο βολές σε νεκρό χρόνο να μειώνει σε 75-77 που ήταν και το τελικό σκορ.

Κρόνος Γέρακα (Αποστολάκης - Μαστοράκης): Κολώκας 12, Ζιώγας, Ασημένιος 22, Καρακώστας 2, Αποστόλου 2, Τριχιάς 15 (2), Λουφόπουλος 4, Τσεκούρας, Αναγνωστόπουλος 4, Σταμέλος 4, Πανταζής 10

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 10, Τζωρτζόπουλος 11 (1), Κυπαρίσης 9 (1), Σιλιτζήρης, Κοντός 8 (1), Τύρλας 13, Παρασκευόπουλος 5 (1), Δήμος 4, Καλογερόπουλος 15 (4), Πανταζής 2, Κωτίδης

Επόμενος αγώνας στις 14/11 και ώρα 20:00 στo Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα Αίολος-Ταύρος.