ΕΣΝ Βριλησσίων-Ήττα εντός από τον Ιωνικό Ν.Φ.

2018-11-08 18:25

Ο Ιωνικός ήταν ο νικητής του μεγάλου ντέρμπι του 1ου ομίλου της Α2 κατηγορίας ανδρών, ο οποίος για την 4η αγωνιστική, επικράτησε με 19-22 των Βριλησσίων, σε ενα κατάμεστο γήπεδο. Η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας παρέμενε μόνη στην κορυφή διατηρώντας το απόλυτο και αποκτώντας πλεονέκτημα για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Μετά από ενα πρώτο δεκαπενταλεπτο όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ο Ιωνικός με πολύ καλή άμυνα, ιδιαίτερα στο κέντρο με τους Χελιώτη και Ζαχαρη και με τον Τσακνή να είναι πολύ καλός, κατάφερε με αποτελεσματικότητα στην επίθεση να πάρει ενα σταθερό προβάδισμα, το οποίο έφτασε τα 4 τέρματα στο ημίχρονο με το σκορ να διαμορφώνεται σε 7-11.

Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη, με τον Ιωνικό να ελέγχει πλήρως το ρυθμό του αγώνα και με όπλο την καλή του άμυνα να δυσκολεύει αφάνταστα την επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων, οι οποίοι στο τελευταίο δεκάλεπτο προσπάθησαν πλησιάζοντας στα 3 τέρματα, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και διατήρησαν το προβάσδισμα, για να φτάσουν στη μεγάλη νίκη με σκορ 19-22.

ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ - ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ 19-22
Πεντάλεπτα: 0-1, 1-1, 4-3, 6-8, 6-9, 7-11 ημ. 7-12, 7-13, 10-15, 12-18, 16-19, 19-22 τελ
ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Δραζάγης): Καμπούρης, Ακάλεστος 5, Τσικογιαννόπουλος 2, Λέκκας 1, Πέρρος Γ. 2, Ντούσικος, Τσαγκούλης, Φίλης, Αντωνιάδης, Δραγάζης, Όρκας 1, Βαμβακάς 2, Πέρρος Κ. 1, Χάλαρης 5, Σκουλάς.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ (Μαντζόπουλος): Τσακνής Αργυράκης 2, Γκέρτσος 3, Μπούτος 5, Ζαχάρης 2, Ζακυνθυνός , Κρητικός, Αντωνόπουλος 2, Μπιτόπουλος, Γκουλέ 2, Αντωνιάδης, Σιάτρας, Λεωνίδας 2, Χελιώτης 3, Μαυροφρύδης 1, Μπουλούμπασης.
Διαιτητές: Κιναντζίδης-Φωτακίδης, Δίλεπτα: 5-8, Πεναλτι: 2/2 -4/4
Κόκκινη: Χελιώτης 56:27 (τρια δίλεπτα)