ΑΕ Πεντέλης-Ήττα στο Αιγάλεω

2019-11-04 16:16

Επιστροφή στις νίκες για το Αιγάλεω, το οποίο επικράτησε της Πεντέλης με 78-73 σε έναν αγώνα που κρίθηκε στο πεντάλεπτο της παράτασης, με την Πεντέλη να χάνει επί της ουσίας τη νίκη μέσα από τα χέρια της. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων είχε το προβάδισμα μέχρι και 1' πριν τη λήξη, με το σκορ να είναι στο 68-63, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τους 5 πόντους και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί μίλησε η έδρα και η φανέλα του Αιγάλεω, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην πολυπόθητη νίκη και να διατηρούνται στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μάριος Δόξας, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα πετυχαίνοντας double double με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΑΙΓΑΛΕΩ – ΠΕΝΤΕΛΗ 78-73 (68-68 κ.δ)
Δεκάλεπτα: 17-13, 36-35, 50-55, 68-68, 78-73
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Στρέμπας-Τηγάνης
Αιγάλεω (Λιόγας): Κυριακόπουλος, Τσαμπής, Αγγελόπουλος 2, Καράβολας 9, Κούρτης 13 (2), Τσιαμπάς 4, Γεωργιάδης, Τσακίρης, Νικολακάκος 8 (1), Οικονομόπουλος Κ. 16 (3), Οικονομόπουλος Αγ., Δόξας 26.
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μπουργάνος 10 (1), Ευαγγελούλης, Ντίμπ 11 (1), Κούσουλας 2, Καρούζος 21 (4), Μπέλη 12, Κουκάκης 2, Μπίγκος 10 (2), Σαλτουρίδης 2, Τάγαρης, Φωτόπουλος 3 (1).