Πέρασε πρώτη η Ολλανδία

2014-06-24 19:00

Ασταμάτητη η Ολλανδία.

Και κόντρα στην Χίλη, οι... τουλίπες του Λουίς Φαν Χάαλ άνθισαν.

Ο Φερ άνοιξε το σκορ για την Ολλανδία στο 77' κι ο Ντεπάι στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 2-0 εις βάρος της Χιλής!

Έτσι, οι "οράνιε" τερμάτισαν στον δεύτερο όμιλο πρώτοι έχοντας κάνει το απόλυτο.

Από πίσω τους ήρθαν οι Χιλιανοί, οι οποίοι παρά την ήττα πέρασαν στην επόμενη φάση, αφού είχαν νικήσει Αυστραλία και Ισπανία.

Το ματς

To πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους για να σκοράρουν, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Ο Ντε Φράι στο 35’ είδε την κεφαλιά του να μην έχει στόχο, όπως κι ο Ρόμπεν στο 40΄όπου το σουτ του δεν ανησύχησε ιδιαίτερα.

Η Χιλή είχε δυο στιγμές με τον Γκουτιέρες στο 23’ και το 44’ χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λουίς Φαν Χάαλ έβαλε στο ματς τους Ντεπάι και Φερ. Οι δυο τους έδωσαν άλλο αέρα στην ομάδα τους και την ώθησαν στ τρίποντο.

Στο 77’ ο Φερ έκανε το 1-0 όταν ο Ντάριλ Γιάνμαατ βρήκε το κεφάλι του, το οποίο δεν αστόχησε από κοντά.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αριεν Ρόμπεν έκανε μια καταπληκτική κούρσα και έδωσε πάσα πάρε – βάλε στον Ντεπάει που διαμόρφωσε το τελικό 2-0.