«Τρομοκράτησαν» την Κορέα οι Αλγερινοί!

2014-06-23 17:01

Οι «αλεπούδες της ερήμου» κέρδισαν με 4-2 την Νότια Κορέα σε ένα φανταστικό ματς και απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2014-8ος ΟΜΙΛΟΣ-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΝΟΤΙΟΣ ΚΟΡΕΑ-ΑΛΓΕΡΙΑ: 2-4
Γήπεδο: Estadio Beira-Rio

Σε μια ιστορική βραδιά για την Αλγερία, η ομάδα του Βαχίντ Χαλίλχοτζιτς κέρδισε με 4-2 τη Νότια Κορέα, έγινε η πρώτη Αφρικανική ομάδα που πετυχαίνει τόσα γκολ σε Μουντιάλ και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης. Με νίκη επί της Ρωσίας, η Αλγερία κλειδώνει την πρόκριση, ενώ και σε περίπτωση ισοπαλίας, θα θέλει μη νίκη ή νίκη με λιγότερα από 3 γκολ διαφορά των Κορεατών επί του Βελγίου, για να περάσει...

Η Αλγερία μπήκε πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά και μόλις στο 1', ο Μπενταλέμπ έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Φεγκουλί σταμάτησε όμορφα και έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνά μόλις άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Φεγκουλί ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, ο ρέφερι έκλεισε τα μάτια σε καθαρό πέναλτι και στη συνέχεια της φάσης ο Μπραχίμι έκανε το γυριστό σουτ που έφυγε λίγο άουτ. Οι Αλγερινοί συνέχισαν να πιέζουν και στο 9ο λεπτό, μετά από κόρνερ, ο Σλιμανί έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 20' μετά από σέντρα από δεξιά, ο Σλιμανί αιφνιδιάστηκε και εξ επαφής έκανε κάτι σαν διώξιμο. Τελικά στο 26ο λεπτό η πίεση των Αλγερινών απέδωσε καρπούς, καθώς ο Μεντζανί έβγαλε όμορφη μπαλιά, ο Σλιμανί πήρε όμορφα την μπάλα ανάμεσα από δύο Κορεάτες, έκανε μερικά βήματα και με όμορφο τσίμπημα άνοιξε το σκορ. στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Φεγκουλί άνοιξε δεξιά στον Μπραχίμι, που έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ και από την εκτέλεση αυτού του κόρνερ, ο Γιουνγκ έκανε τραγική έξοδο, ο Χαλίς έπιασε την κεφαλιά κι έκανε το 2-0.

Η Κορέα μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 50ο λεπτό ο Σον βρέθηκε μέσα στην περιοχή, γύρισε όμορφα και πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Μπολί για το 3-1, ενώ στο 51' ο Χαλίς έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Γιουνγκ μπλόκαρε. Στο 60ο λεπτό ο Σ.Γ. Κι έπιασε τρομερό σουτ από μακριά, αλλά ο Μπολί έδιωξε όμορφα σε κόρνερ, αλλά στο 62' οι Φεγκουλί και Μπραχίμι έκρυψαν την μπάλα με τον πρώτο να κάνει το 4-1 με κοντινό πλασέ. Το ματς όμως είχε κι άλλα να μας προσφέρει, καθώς στο 72ο λεπτό ο Σον κόπηκε από τον Μπουγκέρ, η μπάλα πήγε στον Κ.Χ.Λι που έκανε τη σέντρα και ο Κου εξ επαφής μείωσε σε 4-2. Στο 74' ο Μπολί έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Σον και από το κόρνερ ο Κιμ έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά μόλις άουτ. Στο 79ο λεπτό η κεφαλιά του Γκιλάς έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 87' ο Γι έκανε το σουτ από αριστερά με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

ΝΟΤΙΟΣ ΚΟΡΕΑ: Σ.Ρ.Γιουνγκ, Σ.Γ.Γιουν, Γ.Γκ.Κιμ, Σον, Παρκ (57' Σ.Γ.Κιμ), Γ.Λι, Κου, Χαν (78' Γι), Σ.Γ.Κι, Τασ.Γ.Λι (64' Κ.Χ.Λι), Χονγκ

ΑΛΓΕΡΙΑ: Μπολί, Μπουγκέρα (89' Μπελκαλέμ), Χαλίς, Μεσμπά, Φεγκουλί, Μπραχίμι (77' Γκιλάς), Μεντχανί, Σλιμανί, Μπενταλέμπ, Ντζαμπού (73' Γκιλάς), Μαντί