ΑΕ Πεντέλης-Ήττα στην παράταση στο μπαράζ με Αγία Παρασκευή

2016-05-10 10:39

Σε ένα ματς «ροντέο» για την πρωτοκαθεδρία της τέταρτης θέσης, η ΚΑΠ ξεπέρασε με 77-85 στην παράταση το «εμπόδιο» της Πεντέλης στο «Σαλούν». Η τυπικά φιλοξενούμενη ομάδα, έπρεπε πρώτα να κάνει μια σπουδαία ανατροπή, στην οποία συνέβαλαν αφενός η φοβερή κατάσταση, στην οποία βρισκόταν ο Παππουλίδης, αφετέρου η αποβολή του Καλογερόπουλου με πέντε φάουλ και η γρήγορη συμπλήρωση των ομαδικών από το σύλλογο των Βορείων Προαστίων, για να μετατραπεί το 61-53 των αρχών του τελευταίου δεκαλέπτου, σε 64-69 δύο λεπτά πριν το φινάλε. Η Πεντέλη μείωσε άμεσα σε 68-70 και στα 24" η ΚΑΠ πήγε στις βολές, όπου η μία εξ αυτών ερρίφθη στα «σκουπίδια». Η απόφαση του κόουτς Καρακώστα μάλιστα, να μη γίνει φάουλ, έδωσε την ευκαιρία για την ισοφάριση στην Πεντέλη με τρίποντο του Αποστολόπουλου στα 20". Την τελευταία ευκαιρία την είχε ο Παππουλίδης, ο οποίος «σπατάλησε» όλη την επίθεση για να χάσει το σουτ στα 2". Στην παράταση, με τον ίδιο οδηγό που την έφερε στην ανατροπή, η ΚΑΠ πήρε το πάνω χέρι κι έφτασε στην τελική επικράτηση.